Фотография на НЛО при изгрев слънце!?
На 21 юни 2011 г., точно в 6:13 ч. в най-дългия ден на годината Е.А. – 35 годишна жена, любител на фотографията снема изгрева на слънцето. След разглеждането на поредицата снимки установява, че върху една от тях има и НЛО!!!
Пътувайки със съпруга си с личния им автомобил по пътя Кюстендил-София г-жа Е.А. се наслаждава на прекрасния изгрев. В един момент решава, че си струва да направи няколко снимки. Моли съпруга си, който шофира да намали скоростта и тогава Е.А. снима изгрева в поредица от снимки с мобилния си 5 мегапикселов телефон Сони Ериксон Елм.
По-късно при разглеждането им вижда странен обект върху една от тях. Това много я заинтригува и същата вечер решава, че трябва да се консултира със специалисти.
Тогава ни изпраща писмо със снимките за анализ в сайта на Мрежата на Обединените Български Уфолози.


Ето част от писмото, което ни изпрати госпожата, любител фотограф за коментар:
„…Хареса ми много изгрева – слънцето беше огромно, небето чисто ясно и
помолих съпруга ми да намали (скоростта, с която се движехме беше 10-20км/ч).
Отворих прозореца (снимките не са правени през стъклото) и така през няколко метра направих 3 последователни снимки.
Снимката със странния обект е последна. След 5 минути започнах да ги разглеждам и
на екрана, видях странната сфера, зуумирах и останах изумена. Много съжалявам, че не ги
погледнах по-рано, защото тогава щях да погледна към небето и да видя какво има там ….
За мое съжаление не съм професионален фотограф, но често правя любителски снимки на
красиви за мен неща…
За мен също събитието е особено интересно!!!“
Снимките са правени в района между гара Ал. Димитров и Радомир.


След направена консултация с професионални фотографи, според тях светлинния обект всъщност е оптичен ефект при снимане срещу слънцето. За потвърдждение на тази теза ще направя кратък анализ на принципното устройство на цифровите камери, каквато има и телефона Сони Ериксон Елм. Както е написано по-горе, тя има качествена 5 мегапикселова цифрова матрица тип CMOS.
Разделителната способност на цифровото изображение се определя от броя пиксели, от които то се състои. Схематично сензора може да се опише като милиони елементи, които при досег със светлина генерират електрически заряд. Този импулс впоследствие се превръща в картина и след преминаване през система от филтри се записва като снимка. Съвременните цифрови фотоапарати използват CCD или CMOS матрица. CMOS сензорите са въведени наскоро в цифровата фотография. CMOS матрицата предполага наличие на отделен транзистор за всеки детектор в резултат на което всеки пиксел може да се изчисли отделно, т.е. се обработва индивидуално и веднага. В резултат на това сензорът може да реагира на специфични условия на осветеност в момента на снимане. Светлинните лъчи, отразени от обекта на снимката преминават през малко отверстие в стената на камерата и създават обърнато изображение върху чуствителния на светлина носител, в дадения случай цифровата матрица. Колкото по-малък е диаметърът на отвора, толкова по-рязко е и изображението.
В заключение: малкия светъл обект на показаната снимка, всъщност най-вероятно е отражение на слънчев лъч при пречупването на светлината.
Ето и още няколко подобни снимки, публикувани в интернет.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Всички подобни снимки са интересни, защото помагат да се анализират и много случаи на заблуда при заснемането на различни обекти, които всъщност не са НЛО.
Изказвам благодарност на г-жа Е.А., че се обърна към представителите на Мрежата на Обединените Български Уфолози.
Автор:
инж.Веселин Боянов
Вашият коментар