Странен обект - 15.10.2012 София

pacific
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Дек 08, 2012 10:40 pm

Странен обект - 15.10.2012 София

Мнение от pacific »

Около 18 часа излязох да пуша на балкона, все още беше светло. Загледах се в един прелитащ самолет и до него видях нещо като звезда. Не премигваше и изглеждаше точно като звезда. Първоначално ми се стори, че май се движи, но може и да съм се объркал от движението на самолета, небето беше ясно и нямах други отправни точки. Помислих си, че е сателит, но си стоеше на едно място. Реших, че може да е планета или някоя много ярка звезда. Допуших си цигарата и влязох да си взема телескопа, за да разгледам по-подробно. Излязох, но "звездата" беше изчезнала. Повече не се и появи. Проверих в една програма за разположението на астрономическите обекти, но по това време и място, изобщо няма ярки обекти, а и в следващите дни не се появи. Не беше самолет, нито хеликоптер, със сигурност не и балон ... нямам обяснение.
trakiika222
Мнения: 325
Регистриран на: Вто Авг 21, 2012 3:12 am

Re: Странен обект - 15.10.2012 София

Мнение от trakiika222 »

Тук май все аз отговарям ;) за което се извинявам но темата ме вълнува,дано поне малко съм полезна.Следващото лято,ако ти се случва да не спиш към 9-10ч щом пушиш като мен на прозореца гледай около Голямата мечка,в по широк диаметър,и може би ще видиш как неподвижна „звезда”изведнъж отлита,или припламва и се стрелва напред след което става невидима,явно използват пвт,скок през времето или кой знае,виждах го лятото няколко пъти.Може ли да те попитам какъв телескоп ползваш,трябва ми помощ,понеже ще си подаря за Нова година,не знам какво точно да търся като технически параметри ;) а с коя програма проверяваш?Може би вече се досещаш какво е било...щом питаш тук :)виж в уфология бг надолу в темата има „когато гледаш небето нощем виждаш” пак от мен,виж и кога е писано,може би виждаме едни и същи обекти.....
pacific
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Дек 08, 2012 10:40 pm

Re: Странен обект - 15.10.2012 София

Мнение от pacific »

Здравей,
Телескопът ми е силно аматьорски - http://www.vivitar.com/products/19/tele ... /tel-76700, подарък ми е и ми върши чудесна работа, а и е доста евтин за огледално-рефлексен, около 180 лева.
Не знам какво да ти препоръчам, много зависи от бюджета с който разполагаш. Програмата, която ползвам е http://www.stellarium.org/, невроятно добре направен софтуер с отворен код. Сега зимата съм прекратил наблюденията, доста е нездравословно :)
А относно това, което видях, ако нямах телескопа под ръка, най-вероятно нямаше да му обърна никакво внимание, просто шях да си мисля, че е планета или по-ярка звезда.
trakiika222
Мнения: 325
Регистриран на: Вто Авг 21, 2012 3:12 am

Re: Странен обект - 15.10.2012 София

Мнение от trakiika222 »

Само дето се движи,познато ми е.Мерси за инфото,и аз гледам един в немски магазин до нас,180лв може с него да започна,мен студа грам не ме плаши,ще го купя и на покрива ще го монтирам,но дали има опция за снимки.... :?:
pacific
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Дек 08, 2012 10:40 pm

Re: Странен обект - 15.10.2012 София

Мнение от pacific »

Астроснимките са трудна задача. В зависимост от това какво ще снимаш, трябва да си подбереш съответния телескоп. За планети и Луна, един, за снимки от дълбокия космос - звезди, мъгляваини и т.н., ще ти трябва друг. За да не се замазва образа, ще трябва монтировка със система за следене на обекта, DSLR за снимките и общо взето отиваме на $1500+.
trakiika222
Мнения: 325
Регистриран на: Вто Авг 21, 2012 3:12 am

Re: Странен обект - 15.10.2012 София

Мнение от trakiika222 »

Мерси :o 1500$...е,не че съм очаквала да е евтино ,меид ин Илиянци примерно,може би на изплащане
pacific
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Дек 08, 2012 10:40 pm

Re: Странен обект - 15.10.2012 София

Мнение от pacific »

На Илиянци подобни неща не се продават. Все пак не каза какво точно ще снимаш. Ако целта ти е да снимаш, "странни" :) обекти в небето, може би обикновен DSLR с добра оптика ще свърши работи.
Между другото, прочетох и твоята тема, при мен беше подобно, но не успях да видя момента с изчезването за което много ме е яд.
trakiika222
Мнения: 325
Регистриран на: Вто Авг 21, 2012 3:12 am

Re: Странен обект - 15.10.2012 София

Мнение от trakiika222 »

За дълбок космос. Да,за секунда изчезва.
Публикувай отговор