Как учени обясняват човешките мании по НЛО и отвличания

west003
Мнения: 2521
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 1:30 pm

Как учени обясняват човешките мании по НЛО и отвличания

Мнение от west003 »

Множеството истории за мистериозни блещукащи светлинки в небето, "снимки" на космически кораби и дори разкази за срещи с "истински" извънземни, засилват обществения интерес към НЛО-то и подхранват вярата, че не сме сами във Вселената. Много психолози обаче гледат доста скептично на всичко това. Те са убедени, че много от тях имат конкретни научни обяснения, пише Science Alert.

Изображение

Интересът към извънземните се засилва значително след популярния случай Розуел, Ню Мексико от 1 юли 1947 г. Тогава летецът-ветеран Ричард Ренкен, че е наблюдавал полета на кръгли обекти, летящи със скорост 50 мили в час, подредени във формата на буквата "V". По-късно, на 2 юли 1947 г., около 21.50 часа семейство видял ярко свещен овален летящ обект, оставящ след себе си червена светлина и летящ на северозапад от Розуел. Фермер пък чул точно по същото време мощен взрив. На следващия ден - 3 юли, той заедно с малкия син на съседите си, забелязали на пасището във фермата, "леки метални парчета", които били разпръснати безразборно върху немалка площ.

Изображение

Изследвания, проведени в западните култури, откриват, че през 2015 г. близо 50 процента от хората вярват в извънземни. Макар и рядко, някои дори твърдят, че са били отвличани.

Съвременните истории за отвличане започват да стават популярни след случая на Бети и Барни Хил от 1961 г. Двамата твърдят, че са видели странни светлини, докато са шофирали. Част от времето им се губи, имат и петна в спомените си.

Изображение

Следващите регистрирани данни за отвличания често са свързани със загуба на памет, различни здравословно проблеми, сомнамбулизъм, кошмари и психологически травми. Самите Бети и Барни Хил твърдят, че след случката са имали сериозни психологически проблеми и са ходили на психотерапевт.

Въпреки че достоверността на много от тези истории се поставя под въпрос, проучване, проведено от Roper Center for Public Opinion Research 30 години след историята на Бети и Барни, открива, че около 3,7 млн. американци вярват, че също са били отвличани.

Скептиците твърдят, че т.нар. срещи с извънземни са най-обикновени измами, създадени с цел финансови или социални облаги.

Розуел може би е най-популярният случай за това. Много неща от онова време останали недообяснени или неясни. Ето защо през 1995 г. Рей Сантили твърди, че разполага с видео кадри, показващи аутопсия на катастрофиралото извънземно. По-късно признава, че всичко това е било измама.

Инцидентът разгорещява страстите. Хората започват да настояват, че извънземен кораб действително е катастрофирал в Ню Мексико, а американските власти просто се опитват да прикрият случая.

Хипотезите, че извънземните отвличания са измами, може и да са верни в някои случаи. Нямаме причина да вярваме обаче, че всички тези "преживявания" са лъжливи.

Всъщност, психолозите смятат, че могат да предоставят множество достоверни и научни обяснения за това, което хората си мислят, че изживяват.

Личностни характеристики

Едно от възможните обяснения е, че когато хората вярват, че са били отвлечени, те всъщност са изтълкували погрешно, изкривили и слели в едно истински и въображаеми събития. Ето защо скептиците обясняват подобни ситуации с термините на психологическите процеси и личностните характеристики.

Няколко изследвания показват, че преживяванията, описвани от "отвлечените", не се отличават особено от онези на останалите хора по отношение на обективните психопатологични измерители. В своите семейства те нямат и случаи на психично нестабилни роднини.

Една конкретна характеристика обаче, с която се асоциират извънземните отвличания обаче е склонността към фантазия.

Различни доказателства подкрепят хипотезата, че хората, склонни към фантазиране, често се потапят в комплексни въображаеми светове и бъркат фантазията с реалността.

Също така има и други психологически обяснения за случващото се – например дисоциация, при която психичните процеси на даден индивид се откъсват един от друг, както и от реалността (често в отклик на доста екстремни или стресиращи събития).

Склонността към фантазиране и дисоциацията често се свързват с травма в детството и хипнотични внушения.

Психолозите твърдят, че хипнозата окуражава създаването и "припомнянето" на детайлни фантазии.

Така например историята на Бети и Барни Хил е съвсем типична – двамата разказват за медицински прегледи и процедури, комуникация с похитителите си, мощни и мистични чувства, огледи на кораба и пътешествие до други планети.

И всички тези "липсващи спомени" са се появили след хипноза.

Поради тези причини се смята, че историите с извънземни отвличания са вследствие от комбинация от личностните характеристики на хората и податливостта им към фалшиви спомени.

Мозъчна чувствителност

Други изследвания показват, че невропсихологическите хипотези, в частност сънната парализа и чувствителността в темпоралния лоб, могат също така да обяснят някои извънземни отвличания.

Сънната парализа е чувството да си буден, но да не можеш да мърдаш. Тя настъпва обикновено тогава, когато човек преминава от будно в заспало състояние.

Хората, отвличани от извънземни, твърдят, че са преживявали неща, сходни с характеристиките на сънната парализа – чувството да си буден, да не сънуваш, реалистично възприятие на средата наоколо. Невъзможността да се движиш, чувство, че има някой до теб, нещо зло или страховито. Всичко това са често срещани симптоми.

Характерно чувство е и усещането за натиск върху гръдния кош и затрудненото дишане. Сякаш някой те е вързал в легнала позиция. Повечето случаи на сънна парализа настъпват, когато човека лежи по гръб.

Веднъж скептикът Майкъл Шермър припада от липса на сън след 83-часово състезание с велосипеди. Шермър се озовава в състояние на "буден сън". Той решава, че съотборниците му, които му се притичват на помощ, са извънземни от популярното телевизионно шоу през 60-те години на миналия век The Invaders.

Изображение

Подобни ситуации обясняват и някои срещи с призраци в късните часове на нощта.

Чувствителността на темпоралния лоб пък е хипотеза, според която мозъците на някои хора са по-податливи на влияние от ниско магнитни честоти.

Майкъл Перинджър – невроучен от Канада – е един от нейните поддръжници. Той смята, че увеличената активност в темпоралния лоб може да обясни различни паранормални изживявания, включително отвличанията от извънземни.

Неговата хипотеза е, че магнитните полета стимулират темпоралните лобове. В резултат на това хората преживяват различни халюцинации.

Нито едно от казаните дотук неща не трябва да предполага, че хората, които вярват, че са били отвлечени от извънземни, са лъжци. Просто техните истории могат да бъдат обяснени посредством хипотези с научна основа.

Съществуват множество достоверни научни обяснения, като нито едно от тях не разчита на съществуването на извънземни.

Трябва да имам предвид и че не всички истории за извънземни отвличания могат да бъдат обяснени лесно посредством тези научни хипотези. Това от своя страна повдига редица нови въпроси.

Източник: obekti.bg
Публикувай отговор