Древни тръби в Китай объркват учените

west003
Мнения: 2522
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 1:30 pm

Древни тръби в Китай объркват учените

Мнение от west003 »

Артефакти, непринадлежащи на времето и мястото, те са по цял свят. И докато за някои има научни обяснения, то други си остават загадки.

Изображение

В мистериозна пирамида в китайската провинция Кингай, близо до планината Байгонг, се намират три пещери, с тръби, водещи до близкото соленоводно езеро. Тръби са открити както под самото езеро, така и по брега. Железните тръби варират по размери, някои са дори с дебелината на клечка за зъби. Но най-странно е, че са на възраст от 150 хиляди години.

Датирането е извършено чрез термолуминисценция. Районът е обитаван от хора едва от около 30 хиляди години, а единствените жители се предполага, че били номади, на които подобни сложни структури не биха вършили полза.

Изображение

Интересът към пирамидите и тръбите се разраства през 2002 година. И въпреки, че много учени ги обясняват като природен феномен, Янг Джи от китайската Академия за социални науки предполага, че тръбите са дело на интелигентни същества. Джи не отхвърля теорията за древни предшественици, но смята, че учените трябва да намерят начин да докажат коя теория е вярна, и коя – не.

Според друга теория тръбите са построени от праисторически хора, някога притежавали напреднали технологии, но вече загубени във времето.

Интересно е, че тръбите водят към соленото езеро, въпреки че в съседство се намира и сладководно. Пейзажът наоколо е осеян от скали със странни форми, приличащи на пречупени колони.

Изображение

Тръбите са изследвани от местна леярна, като 8% материала остава неидентифициран. Известните съставки са железен оксид, силициев диоксид и калциев оксид. Последните две са резултат на продължителното взаимодействие на желязото с околния пясъчник, което потвърждава древността на структурата. Но вместо да дадат отговори, тези резултати правят тръбите още по-мистериозни.

В района няма развита индустрия, поради тежките климатични условия. За да направи картинката още по-неясна, Женг Джандонг, геолог-изследовател, добавя че някои от тръбите са с необичайно висока радиоактивност.

Други теории:

- Според Джандонг, богата на желязо магма е изригнала от земните недра, процеждайки желязото през цепнатини, където то е могло да изстине във форми на тръби.
- Според други учени, железни седименти може да са били носени от наводнения, при което са попаднали в процепи, образувайки тръби.
- Друга теория твърди, че тръбите са фосили на коренова система на дървета. При анализ е открита растителна материя, а напречен разрез на тръбите напомня за пръстените на растежа при дърветата. Според тази теория, при съответни температура и химическо въздействие, корените могат да започнат процес на диагенеза – превръщане на почвата в камък, а последващи процеси да доведат до формиране на железни структури.

Феноменът е уникален, и колкото и правдоподобно да звучат, всички теории за естествения произход на тръбите от Байгонг, те все пак си остават само теории.

Превод от: themindunleashed.org

Източник: fresh-science.com
Публикувай отговор