Mогилите в Сборяново са огледална звездна карта

west003
Мнения: 2521
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 1:30 pm

Mогилите в Сборяново са огледална звездна карта

Мнение от west003 »

Археологът проф. Диана Гергова, която прави проучвания в района на с. Сборяново и Свещарската гробница в интервю за предаването „Легенди за България“ на Радио „Фокус“

Изображение

Водещ: Проф. Гергова, кога всъщност започват най-ранните проучвания и какво е разкривано през годините в района на Сборяново?

Диана Гергова: За щастие, най-ранните проучвания започнаха много отдавна, още през 1982 г. с откриването на Свещарската гробница, с предизвикателството, който този паметник ни постави да разберем в каква среда е изграден, защо толкова далеч, бих казала на север от Егея намираме такива прекрасни паметници. Мисля, че можем да се отчетем сега не само пред България, но и пред света с изключителни открития, които ни показаха, че ние сме открили всъщност политическата и религиозна столица на северните траки, на гетите. Разкрихме нейната структура, която е много интересна. Това е едно голямо средище, комплекс от некрополи, светилища, еленистически град, което е изключително интересен и всъщност няма друг аналог на територията на България. Знаете, че в течение на годините бяха проучени голяма част от тези светилища, продължава проучването на елинистическия град от нашите колеги от Софийския университет. Аз се концентрирах преди всичко върху продължаване на проучването на еленистическите некрополи, където имаме наистина прекрасни резултати през годините.

Изображение

Водещ: Кои епохи събира в себе си Сборяново?

Диана Гергова: Сборяново събира много епохи. Това е другата негова изключителна стойност. В Сборяново има праисторически материали. Разбира се най-голяма стойност имат материалите, свързани с културата и историята на траките от Първото хилядолетие преди Христа, но огромно значение има и обстоятелството, че ние имаме и по-късни материали от Римската епоха, които показват, че това средище продължава да функционира със своята роля на сакрален, на свещен център. Много важно е това, че ние открихме следите от Първата българска държава, могили, селища, параклис, което показва, че то е много важно място и за прабългарите, за ранната българска култура. И както знаете, една от нашите големи радости и гордост е, че в района на Демир баба теке, ние имаме съхранени още по-късни традиции и сгради, архитектурни сгради, свързани с по-късните религии, с елинизма, със запазването на едни уникални, живи традиции на почитане на природата, които и сега се практикуват от всички, които са много универсални и показват едно преклонение преди всичко към природата. Така че Сборяново е уникално и със съхранените традиции до наши дни и с невероятното материално наследство, което сме разкрили.

Водещ: Кои всъщност са гетите и какви сведения ни дават разкопките за техните религиозни култове и религиозни обреди?

Диана Гергова: Гетите бих искала да подчертая в самото начало, че самото име на гетите идва от „готеш“ - пророци. Интересно е, че като на племе, което има по-специфични обреди, както е казал още Херодот, който твърди, че те са най-справедливите. Интересното е това, че ние чрез нашите разкопки разкрихме наистина тези невероятни данни, за които се смяташе, че дори са малко фантастични, когато се говореше за културата на гетите. Оказа се, че те наистина са разпространявали своето учение за безсмъртието, което е свързано и с Питагорей, с питагорейството са го разправяли по един методичен начин. То е било предавано от старите на младите аристократични гети. И тази система от познания по-късно историкът Йорданес от 6-ти век, който твърди, че също е гет, казва че включва познания по математика, по астрономия, по етика. Изобщо твърди, че някога гетите са били на по-високо ниво от останалите им съвременни народи. Всичките тези данни, които имаме за гетите от писмените изводи, след нашето проучване в Сборяново ние доказахме, че те са факт. Ние разкрихме, че действително планировката на могилите е свързана с огромни астрономически познания, че те планират своите отделни групи могили като отражение на отделни съзвездия. Успяхме да установим, че всяка от тези основни групи, особено на територията на източния некропол, е свързана с погребението на един от най-известните гетски владетели. Знаете че групата могили около Свещарската гробница все повече можем да твърдим, че може да се свърже с Дромихет - един известен гетски владетел, победил Лизимах – наследникът на Александър Велики. Още по-важно за нас е, че през последните години работата ни върху южната група могили на източния некропол, която се свързва със съзвездието „Орион“, успяхме да установим, че наистина тази група е свързана с погребението на по-ранния гетски владетел, преди Дромихет - Котело, който е владял, управлявал във втората половина на четвърти век преди Христа и за когото знаехме по-малко. С него е свързано погребението в Голямата Свещарска могила, това сандъче със златни дарове, което открихме преди няколко години, където са наистина голяма част от предметите са абсолютно уникални, откривани за първи път досега. Така че ние имаме наистина великолепни открития, които показаха чрез материалите, чрез архитектурата, чрез даровете, чрез устройството на могилите и гробниците, показаха наистина изключително високото ниво на цивилизацията на гетите.

Изображение

Водещ: Можем ли да обясним за нашите слушатели какво точно представлява методът на фотограметрията и огледална звездна карта ли е наистина районът?

Диана Гергова: Фотограметрията е метод, който ни бяхме приложили в Свещари и мога да кажа, че можем да се гордеем, ние приложихме въздушна фотограметрия в документирането на целия некропол в мащаб 1:2000 още в 80-те години на миналия век. На базата на въздушни снимки бяха направени много подробни карти в мащаб 1:2000, на които ние добавихме не само видимите на терена могили, но и други обекти, които аз твърдя, че в терена не се виждат, но от въздушните снимки могат да бъдат разчетени. Така че тази въздушна фотограметрия ни позволи ние да имаме една много точна документация на обекта, към която добавяме и сега продължаваме да добавяме нови неща, които откриваме. Що се отнася до тази звездна карта, трябва да ви кажа, че когато започнахме проучванията през 80-те години всички смятаха, че тази звездна карта е една фантазия. Мога да кажа, че тук най-голям е приносът на нашия колега инж. арх. Петър Вълев, защото докато моята задача беше чрез въздушната фотограметрия да нанесем възможно най-точно всички могили, вече на базата на тази карта инж. Вълев успя да докаже, че с твърде голяма степен на правдоподобност наистина може да се говори за това, че отделните групи могили са отражение на съзвездия. Мисля, че досега никой не ни е оборил, а и няма защо, тъй като трябва да ви кажа, че към тези измервания на инж. Вълев ние можем да добавим и още един факт – това, че гетите са вярвали в астралното безсмъртие. Знаете, че легендата за смъртта на Орфей е свързана с това, че когато той е разкръснал от бастридите, тогава Зевс взима неговата лира, хвърля я към небето и я превръща в съзвездие. И всъщност вярата в астралното безсмъртие е много важна част от вярата в безсмъртието, което са проповядвали гетите и съвсем разбираемо тези могили те да ги изграждат като групи, които отразяват и са отражение на съзвездията, защото идеята е, че владетелиет заедно със своето обкръжение също се сливат със звездите и се превръщат в съзвездие. Това е една много интересна проблематика, която за щастие взаимно се допълва с хипотезите, с измерванията, с това което знаем за вярвания, за философията на гетите и с обстоятелството, че ние имаме страшно много математика, освен астрономия в резервата. Знаете, че ориентацията на гробниците, особено на Свещарската гробница е безспорно свързана с посоката на зимното слънцестоене, което съвпада със сегашната Коледа. Имаме много други доказателства за ясни математически пропорции между дължините например на гробниците и радиусите на могилите, които са ги насипвали. В Свещари, в това гетско средище ние наистина виждаме, че математиката, астрономията, хармонията на числата и хармонията с природата са наистина комбинирани по един невероятен начин.

Водещ: Споменахте Царската гробница. Дали можем да обясним малко повече какво точно представлява самата гробница като структура, като архитектура?

Диана Гергова: Ако говорим за Свещарската гробница, която можем да свържем най-вероятно с погребението на Дромихет, вижте прекрасното е, че вече от 1982 г. досега са минали много години, тя продължава да бъде наистина уникален и неповторим паметник на тракийската архитектура. Какво е уникалното в нея? Уникалното в нея е нейният план, тъй като тя иначе е покрита с най-съвършения свод за елинизма, с полуцилиндричен свод и този тип гробници даже Платон е смятал, че са именно типът гробници, които са за неговите най-достойни граждани на неговата идеална държава. Интересното е, че в Свещарската гробница имаме едно уникално съчетание на три вида украса. Имаме в гробната камера колони в дорийски стил, една централна колона в коринтски стил, която символизира по-скоро дървото на животно, имаме скулптурна декорация от 10 кариатиди, с много изразителни различни лица, които ни представят жени в различна възраст и различно настроение. Имаме и живописна украса, която включва една сцена на обезсмъртяване на владетеля, защото е представена великата Богиня-майка, която поднася или увенчава с венец конника или това е всъщност тракийският владетел. Това съчетание на три вида декорация прави гробницата също уникална, както и нейната планировка, тъй като тя е всъщност единствената, която има и странична камера. Всички други гробници, които знаем и са също от този тип, имат по-прост план. Те са с предверие и камера. Докато в нашия случай тя има също една усложнена планировка с тази странична камера, която я наричаме „дарохранителница“. Това е една уникална гробница и с красотата на градежа си, и с уникалния си план, и най-вече със своята архитектурна декорация. Тя е уникална с още нещо, уникална е с това, че пред ложата на владетеля имало монтирана един наискос, една фасада на храм с три крила на една двукрила и още една друга каменна врата. Този наискос е също уникален. В света може би има някакви дребни фрагменти от един по-прост вариант, но той е също уникален изобщо като паметник и в същото време неговото значение е много важно, защото поставен пред ложето на владетеля този наискос е отделял най-свещеното пространство, т.е. неговото ложе от останалата част на гробната камера, която в един известен смисъл имитира интериора на един храм. Така цялата мистерия на обезсмъртяването е целяло да се извърши именно зад този наискос. Това е много интересен момент, защото световни учени приемат също, че този наискос е предшественик на по-късните олтарни стени в християнските храмове. И това не трябва да ни учудва, защото знаете, че идеите на орфизма, идеята за душата преминава в ранното християнство именно благодарение на елинистическите идеи от Балканите и от Тракия. Така че самата вяра в безсмъртието на душата и погребалните обреди са предопределили съществуването на тези архитектурни детайли и те са се запазили и са изключително трайни, както виждате и в архитектурата на ранното християнство. Така че Свещарската гробница наистина ни предоставя информация, която нито една друга гробница в Тракия не може да предостави, независимо от това, че всичките тракийски гробници се отличават всяка със своята уникалност.

Изображение

Водещ: В района са намирани и келтски накити и предмети. Каква е връзката между гетите и келтите и има ли такава?

Диана Гергова: Не само накити. Вие знаете, че преди две години ние открихме точно в близост до Голямата Свещарска могила открихме и една келтска колесница, впрегната в два коня в много интересно движение напред. Известно е в писмените извори, че келтите се появяват на Балканите. Освен своите битки, те са имали и са водили и преговори с Александър Велики на остров на Дунава. Отдавна вече археологическите материали докзват най-ранното присъствие на келти, които са се заселили е на територията именно на гетската държава. Това, което е много интересно, че освен келтските накити, символи, някои гривни за крака, които подсказват, че вероятно става дума за келтски жени, които в рамките на екзогамията са били женени за чужденци, откриването на тази келтска колесница преди две години беше голяма сензация, защото тази колесница има най-близките си паралели недалеч от Париж, което означава, че тя по някакъв начин е достигнала до тези земи и интересно да се знае, че най-вероятно тя е била дар за Котела от някой от келтските владетели, така или иначе тя е един от основните дарове към неговото погребение в една от съседните могили. Това, което искам да кажа, е много интересно, че ние в момента работим с моите швейцарски и френски колеги върху изследването на конете като със специални анализи ще се опитаме да установим дали и те са келтски коне, дали тази колесница е била теглена с тях още от келтските земи или тази колесница вече при погребението на гетския владетел е била впрегната с местни тракийски коне. Както ви казах ние откриваме непрекъснато уникални ситуации. Уникално е това, че тези коне, впрегнати в колесницата, са в движение напред в една известна поза „левада“, което означава, че всичко, което ние имаме в този резерват, още две подобни конски погребения, едно погребение на куче, са уникални и непознати от друго място изобщо като ситуации. Може да се гордеем, че всичко, което сме открили, е наистина ново, различно и показва изключителната, не само култура, но бих казала материализация на вярата на гетите, че смърт няма, защото всичко е в движение, всичко е напред. Мисля, че това са хубавите неща, които сме направили за историята на траките, за историята на България и нейната култура.

Водещ: Наистина многозначителен труд, упорит труд, казахме от 1982 г. и до ден днешен продължават да се разкриват тайните на това място. Чест беше за нас, наистина че имахме възможност да разговаряме. Много ви благодаря.

Диана Гергова: И аз благодаря. Много бих била щастлива, ако всичките наши открития можехме да ги покажем значително по-бързо и на терена, защото за съжаление много малка част от това, което наистина може да бъде показано на място, в момента може да бъде видяно. И това е всъщност нашият друг голям проблем, защото един такъв обект може да задържи много по-дълго време вниманието на туристите с видимите неща, като ние сме взели всички мерки как да бъдат експонирани, но трябва финансиране, за да се случи това.

Албена ИВАНОВА
Източник: focus-radio.net
Публикувай отговор