Защо е по-вероятно да има живот на други планети?

west003
Мнения: 2522
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 1:30 pm

Защо е по-вероятно да има живот на други планети?

Мнение от west003 »

Досега учените приемат, че скалисти планети с течна вода, подобни на Земята, са подходящи за съществуване на живи организми.

Изображение

Но сега британски астрономи описват нов клас планети извън Слънчевата система, на които животът би бил възможен. Повърхността на тези екзопланети би могла да бъде напълно покрита с вода и да има гъста водородна атмосфера. Изследването, ръководено от астрофизика Нику Мадхусудхан от Кеймбриджкия университет във Великобритания, е публикувано в The Astrophysical Journal.

По-рано, Мадхусудхан и колегите му изследват планетата K2-18 b в съзвездието Лъв, отстояща на 124 светлинни години от Земята. K2-18 b е около 8,6 пъти по-тежка от Земята, а радиусът й е около 2,5 пъти по-голям от земния. Освен това, към елемента водород в атмосферата на планетата, е открита и вода. Именно K2-18 b служи на изследователите като образец, по който да извлекат клас екзопланети, които те наричат Hycean - името е съчетание от английските думи hydrogen (водород) и ocean (океан). Подобни планети са много по-често срещани, отколкото скалистите планети с течна вода, пишат астрономите.

Предположението, че е възможно да има подходящи условия на живот на планетите Hycean се базира и на екстремни условия в океаните на Земята. Сред термални извори в дълбоки води са откривани микроорганизми, които могат да издържат както на температури над 80 C, така и на високото налягане на океанската вода. Съответно, средната повърхностна температура на обитаема планета може да бъде значително по-висока от тази на Земята.

Екипът на Мадхусудхан изследва и наличието на кои химични вещества могат да дадат улики за възможен живот. Те търсят газове, отделяни от микроорганизми по време на метаболитните процеси, като хлорометан, диметил сулфид, въглероден сулфид и карбонил сулфид. Тези вещества, ако има живи същества, би трябвало да присъстват (и да бъдат намерени) като следи от газове в атмосферата на тези планети.

Изследователите са уверени, че уликите, водещи към живот на планетите Hycean, могат да бъдат открити с новия космически телескоп James Webb, който е планирано да бъде изстрелян в Космоса още този ноември (2021 г.). Областта, в която астрономите ще търсят, е по-голяма, тъй като набелязаните планети са по-големи от Земята. "Трябва да бъдем отворени за това къде очакваме живота и каква форма би могъл да приема този живот, защото природата ни изненадва отново и отново по често невъобразими начини", казва Мадхусудхан.

Източник: nationalgeographic.bg
Публикувай отговор