Потенциално обитаемите екзопланети – лоша новина за хората

west003
Мнения: 2521
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 1:30 pm

Потенциално обитаемите екзопланети – лоша новина за хората

Мнение от west003 »

Учените обявиха откритието на Kepler-186f, планета , която се намира на 492 светлинни години от нас в съзвездието Лебед. Kepler-186f е особена, тъй като е първата планета с приблизително същия размер като Земята, в потенциално обитаема зона – разстояние от звездата, в рамките на която може да има течна вода и живот.

Изображение

В новините малко се говореше за това, че такова откритие увеличава шансовете за изчезване на човечеството в краткосрочен план. Тази концепция се нарича „Великият филтър“.

Великият филтър – това е аргумент, който се опитва да разреши парадоксът на Ферми: защо не сме открили извънземни, въпреки наличието на стотици милиарди слънчеви системи в околностите на нашата галактика, на които може да се развие живот? Физикът Енрико Ферми отбелязва, че е доста необичайно, че не е засечен нито един извънземен сигнал или инженерен проект.

Тази очевидна липса на проспериращи извънземни цивилизации подсказва, че дори и една стъпка от скромна планета към междузвездна цивилизация е изключително малко вероятна. Също така тази липса може да се дължи на факта, че интелигентният живот или е много рядко явление, или има тенденция към измиране. Това гърло на бутилка, през което трябва да се промуши извънземна цивилизация, която се появява на една от милиардите планети, е наречено Великия филтър.

Сами ли сме?
Какво точно предизвиква появата на тази пречка остава тема на дебат за последните 50 години. Обяснението включва липсата на подобни на Земята планети, или самовъзпроизвеждащи се молекули. Сред другите опции – невероятността на скок от прости прокариоти (клетки без специализирани части) към по-сложен еукариотен живот – дори и в света този преход е бил един милиард години.

Поддръжниците на тази хипотеза за „Рядка Земя“ също така твърдят, че еволюцията на сложен живот изисква изключително голям брой идеални условия. В допълнение към факта, че Земята е в обитаемата зона на Слънцето, нашата звезда трябва да бъде достатъчно далеч от центъра на галактиката, за да се избегне вредното лъчение; нашите газови гиганти трябва да бъдат достатъчно масивни, за да отклоняват астероиди от траекторията на Земята, а нашата необичайно голяма Луната – да стабилизира наклона на оста, като обезпечева различни сезони.

Това са само няколко предпоставки за появата на сложни форми на живот. Появата на символичен език, инструменти и интелигентност изискват други „идеални условия“.

Може би филтърът все още ни чака?

Въпреки че развитието на интелигентни форми на живот може да бъде рядко, тишината може да бъде резултат от невъзможността за дълго съществуване на интелигентен живот. Възможно е всяка достатъчно напреднала цивилизация да се сблъсква със самоубийствени технологии. Ние знаем, че „Великият филтър“ блокира прехода към междузвездна цивилизация, но ние не знаем, дали се крие в миналото на човечеството или в бъдещето му.

За 200 000 години хората са оцелели след изригвания на супервулкани, сблъсъци с астероиди и природни пандемии. Но нашият опит е ограничен до няколко десетилетия с ядрени оръжия. И ние нямаме опит за оцеляване с радикално нови технологии, които биха могли да се появят в този век.

Учените, в лицето на Martin Rees от Център за изследване на екзистенциални рискове в Кеймбродж, оценяват постиженията на биотехнологиите като потенциално катастрофални. Други, като Стивън Хокинг, Макс Тегмарк и Стюарт Ръсел, също от центъра на Кеймбридж, изразяват сериозна загриженост от екзотичните, но недостатъчно проучени възможности на машинния свръхразум.

Когато парадоксът на Ферми е обявен за първи път, всички са си мислели, че планетите сами по себе си са редки. Оттогава, обаче, инструментите на астрономията ни показаха само върхът на айсберга – стотици екзопланети.

Но всяко ново откритие на подобни на Земята планети в обитаемата зона, като Kepler-186f, намалява вероятността, че планетите, които биха могли да поддържат живот, не съществуват. Великият филтър се отмества към средното аритметично между обитаема планета и просперираща цивилизация.

Ако Kepler-186f е затрупана с разумен живот – това ще бъде лоша новина за човечеството. Това ще отмести „Великия филтър“ към технологичната ера на цивилизацията. Тогава можем да очакваме катастрофи по отношение на нашите извънземни познати, а и за нас също.

В случая с Kepler-186f, ние все още имаме твърде много причини да не вярваме в появата на интелигентен извънземен живот. Атмосферата може да е твърде тънка, за да се предотврати замръзване; планетата може да бъде блокирана от приливи, които предизвикват относителна статичност на средата. Откриването на тези враждебни условия би било повод за празнуване. Както отбелязва философът Ник Бостром:

„Мълчанието на нощното небе е злато; в търсене на извънземен живот липсата на новини – е добра новина. Това обещава потенциално голямо бъдеще за човечеството“.

Източник: nepoznato.energetika-bg.com
trakiika222
Мнения: 325
Регистриран на: Вто Авг 21, 2012 3:12 am

Re: Потенциално обитаемите екзопланети – лоша новина за хора

Мнение от trakiika222 »

Vednaga moga da otgovorq na t.n paradoks,no shte si zamulcha.....za sega,ne sme gotovi da priemem otgovorite,nito da se suglasim s tqh.Prekaleno sa bolezneni,chovek tursi istinata uporito,i kogato q otkrie i tq ne mu se ponravi vkluchva vsichki vuzmojni metodi da q otricha i da se bori sreshtu neq...Tujno e kak chovek predpochita da se samozalugva otkolkoto da priznae faktite.A te sa takiva kakvito sa!
Публикувай отговор