Върбовският Кръг

west003
Мнения: 2521
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 1:30 pm

Върбовският Кръг

Мнение от west003 »

Върбовският Кръг или само Кръгът е име, което дадохме на едно явление на варовиковия хълм над село Върбово.

Изображение

Някога тук е имало няколко морета, на дъното на които се е отложил дебел пласт варовик. По-късно продължилото надигане на Стара планина е накарало целия терен наоколо да се нагъне и така се е образувал Белоградчишкият разлом – огромна строшаване и нагъване на земната повърхност. Понеже варовиковата плоча се е строшила, разделила на две части и издигнала, то са се получили две варовикови стени – една от север и една от юг. Тази от юг има формата на дълга редица от варовикови хълмове, които тук се наричат глами. И, понеже до всяка глама има село, то всяка глама носи името на съответното село. Така показанията на Фигура 1 варовиков хълм се нарича Върбовската глама.

фигура 1:
Изображение

Тук гламите определят начина на живот, формират метеорологичните условия и са дали причини и условия за създаването на множество местни приказки и легенди, които вече почти са загубени. Гламите лесно се разяждат от водата и затова в тях има множество пещери, включително и много дълбоки отвесни шахти. Местните приказки и легенди разказват за дупки на змейове, за чести срещи със самодиви и вампири.

Моето лично езотерично, магическо, мистическо, окултно и дори интелектуално развитие също се е случило във взаимодействие с този район и причината не е намиращата се наблизо Стара планина, нито Предбалкана. Причината са именно гламите.

Фигура 2. Южната стена на Белоградчишкия разлом – дълга редица от глами:
Изображение

Не са ми били нужни приказки, за да възприема гламите като особени. Това винаги съм го чувствал и сам и в някои периоди от живота ми те упражняваха върху мен много мощно притегателно въздействие...

Цялата статия на:
https://magnaaura.wordpress.com/2017/01/15/%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%BA%D1%80%D1%8A%D0%B3/
Публикувай отговор