Спонтанно човешко самозапалване – изгаряща мистерия

west003
Мнения: 2523
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 1:30 pm

Спонтанно човешко самозапалване – изгаряща мистерия

Мнение от west003 »

От известно време хората спорят дали човек може да избухне в пламъци спонтанно, без външен източник на топлина. През последните 300 години обаче има повече от 200 съобщения за подобни инциденти. Това явление се нарича спонтанно човешко самозапалване и се случва, когато се предполага, че човек изгаря до смърт от пожар, за който се смята, че е започнал от тялото на този човек. От стотиците регистрирани случаи изглежда се появява някакъв модел.

Самотните жертви често са погълнати от пламъците в домовете си. Крайниците, като ръцете, краката или частите от краката, често остават непокътнати. Торсът и главата са овъглени до неузнаваемост и в редки случаи вътрешните органи на жертвата остават невредими.

В стаята, в която е била жертвата на спонтанното самозапалване, обикновено няма никакви признаци на пожар освен мазни остатъци по мебелите и стените. Често в помещението, където е станал инцидентът, има сладка, опушена миризма.

Изображение

Исторически случаи на спонтанно човешко самозапалване

Историята на спонтанното човешко самозапалване може да бъде проследена до средновековната литература, а някои дори вярват, че в Библията има няколко пасажа, в които то се споменава.

През 1641 г. датският лекар Томас Бартолин (1616 г. – 1680 г.) описва смъртта на Полонус Ворстиус в книгата си Historiarum Anatomicarum Rariorum – колекция от странни медицински явления.

Ворстиус бил италиански рицар, който, докато е бил в дома си в Милано, Италия през 1470 г., и пиел силно вино започнал да повръща пламъци, а след това избухнал в огън. Това се смята за първият записан разказ за самозапалване в човешката история.

През 1673 г. френският автор Йонас Дюпон публикувал книга, озаглавена De Incendiis Corporis Humani Spontaneis, която представлява колекция от случаи и изследвания по въпроса за спонтанното човешко самозапалване.

Един известен инцидент от Франция датира от 1725 г., когато парижки ханджия се събужда от миризмата на дим и открива, че съпругата му Никол Милет е била превърната в пепел, докато е лежала върху палет от слама, който не бил докоснат от пламъците .

От мадам Милет, която била хронична алкохоличка, останал само черепът й, както и няколко кости от гърба и подбедриците й. Намерените около нея дървени предмети са непокътнати. Съпругът й бил обвинен в убийство и първоначално е признат за виновен.

При обжалване обаче съдиите се съгласили с неговата защита която твърдяла, че съпругата му е жертва на „спонтанно човешко самозапалване“, благодарение отчасти на показанията на хирург на име д-р Клод-Никола Льо Кот. Льо Кот бил в странноприемницата, когато миризмата на дим събудила цялата къщата и тялото на Никол Милет било открито. По-късно смъртта й била обявена за последица от „посещение на Бог“.

Спонтанното човешко самозапалване на хора се популяризира през XIX век, след като известният английски автор Чарлз Дикенс го използва, за да убие един от героите си в романа „Bleak House“. Когато критиците обвинили Дикенс, че се опитва да потвърди нещо, което не съществува, той просто посочил съществуващи изследвания, показващи 30 исторически случая по онова време.
Общи характеристики на жертвите на спонтанното човешко самозапалване

Темата за спонтанното човешко самозапалване получи отразяване в Британския медицински вестник през 1938 г., когато статия на Л. А. Пари цитира книга, публикувана през 1823 г., наречена Medical Jurisprudence. Той заявил, че случаите на спонтанно човешко изгаряне имат някои общи характеристики:

жертвите са хронични алкохолици;
обикновено били възрастни жени;
тялото е изгоряло спонтанно, но някои запалени вещества също са били в контакт с него;
ръцете и краката обикновено не били засегнати;
огънят е причинил много малко щети на други горими предмети, които били в контакт с тялото;
изгарянето на тялото е оставило остатък от мазна и зловонна пепел.

Изглежда, че алкохолизмът е играел важна роля в ранните препратки към спонтанното човешко самозапалване, отчасти защото някои лекари и писатели от викторианската ера са вярвали, че спонтанното човешко самозапалване е причинено именно поради прекомерната употреба на алкохол.
Ефектът на фитила – научно обяснение за спонтанно човешко самозапалване

Има няколко теории за това какво причинява спонтанното човешко самозапалване освен гореспоменатия алкохолизъм. Те включват: запалими телесни мазнини, натрупване на ацетон, статично електричество, метан, бактерии, стрес и дори божествена намеса.

Теорията, обясняваща спонтанното човешко самозапалване, която е най-близо до науката, се нарича „ефект на фитила“. Тя оприличава тялото на жертва на спонтанното човешко изгаряне със свещ. Свещта е съставена от фитил от вътрешната страна, заобиколен от восък, направен от запалими мастни киселини. Огънят запалва фитила, а мазният восък го поддържа.

В човешкото тяло телесните мазнини действат като запалимо вещество, докато облеклото или косата на жертвата са фитилът. Цигарата може да подпали дрехите на човек, след което да разцепи кожата му, освобождавайки подкожна мазнина, която от своя страна се абсорбира в изгореното облекло. Тъй като мазнината се топи от топлината, тя попива в дрехите, действайки като „подобно на восък вещество“, за да запази „фитила“. Изгарянето продължава, докато има налично гориво. Привържениците на тази теория казват, че тя обяснява защо телата на жертвите са унищожени, но заобикалящата ги среда почти не е изгорена.
Има още какво да помислите за този феномен


Авторът и професор по биология Брайън Дж Форд предлага друго обяснение за спонтанното човешко самозапалване. Той казва, че натрупването на ацетон вероятно е в основата на това странно явление:

„Когато човек е болен, понякога естествено произвежда ацетон в тялото си, а ацетонът е силно запалим. Експериментирах с макети на хора, използвайки свинско месо, мариновано в ацетон; изгарят като запалителни бомби. Алкохолизмът може да накара хората да произвеждат ацетон, както и много заболявания. Моето заключение е, че човек с неразположение произвежда високи нива на ацетон, който се натрупва в мастните тъкани и може да бъде възпламенен, от статична искра или цигара. „

Нещо, което трябва да се вземе предвид, е фактът, че случаите на спонтанно човешко самозапалване почти винаги се случват на закрито, при самотни хора и често в близост до източници на топлина. Например, почти няма известни случаи на спонтанно човешко самозапалване, което да се е случило по средата на улицата.

Друг момент, който трябва да се има предвид, е, че явлението изглежда се случва само на хората, няма известни съобщени случаи на внезапно запалване на животни.

Освен това „ефектът на фитила“ изглежда не обяснява напълно защо жертвите остават неподвижни по време на момента на изгаряне, нито предоставя достатъчно обяснение защо обкръжаващите мебели или други предмети толкова често остават непокътнати от огъня.

Освен това вярващите в спонтанното човешко самозапалване посочват факта, че човешкото тяло трябва да достигне температура от около 3000 градуса по Фаренхайт (1648 градуса по Целзий), за да се превърне в пълна пепел, какъвто е случаят с много от намерените жертви. За сравнение, кремирането на човешко тяло се извършва при температура между 1400 и 1800 градуса по Фаренхайт (982 градуса по Целзий).
Съвременни случаи на спонтанно човешко самозапалване

Случаите на спонтанно човешко изгаряне не са просто разкази за стари съпруги или са ограничени строго до книги от древността. През 2010 г. в Ирландия е регистриран случай на спонтанно човешко самозапалване.

Изгореното тяло било на възрастен мъж. То е открито в легнало положение с глава близо до камината на апартамента му в стая, която практически не е имала щети от пожар. Нямало и следи от изгаряния по пода, или на тавана точно над него или където и да е другаде в стаята. По-късно ирландски следовател решил, че самозапалването е причината за смъртта на 76-годишния Майкъл Фахърти.

Друг съвременен случай на възможно спонтанно човешко самозапалване се е случил през 2017 г. The Independent съобщи, че 70-годишен мъж внезапно е избухнал в пламъци „при необясними обстоятелства на лондонска улица“. Разследването на пожарната бригада „не откри доказателства за„ ускорител “, който би разширил пламъците“ и смъртта на мъжа била обявена като „необяснима“. Може ли това да е поредният случай на спонтанно човешко самозапалване?

Много хора вярват, че има много неща в човешкото тяло, което го прави уникално сред земните същества и има аспекти на хората, които все още са непознати за нас. Една такава особеност е феноменът на спонтанно изгаряне на човек, което остава неразгадана загадка.

Източник: Ancient-Origins
https://www.ancient-origins.net/unexplained-phenomena/spontaneous-human-combustion-003665

Превод: http://drevnite.com
Публикувай отговор