Преди 111 години пада Тунгуският метеорит

west003
Мнения: 2522
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 1:30 pm

Преди 111 години пада Тунгуският метеорит

Мнение от west003 »

Ето какво разказва Мария Голия за едно от най-загадъчните събития на XX в. в книгата си Meteorite: nature and culture

„Най-големият сблъсък с метеорит в наши дни е станал рано сутринта на 30 юни 1908 г. в Тунгуска, Сибир. Метеорологична обсерватория на около 1000 километра регистрирала сеизмичните смущения, които последвали, а звукът от взривяването на обекта във въздуха бил чут в радиус от над 800 километра. Частици от удара се носели в атмосферата и осветявали нощното небе в продължение на няколко дни. Но мястото нямало как да бъде огледано преди 1921 г. заради политическия смут в Русия, заради отдалечеността му и поради факта, че през по-голямата част от годината било покрито със сняг.

Изображение

Падналият метеорит пленил въображението на минералога Леонид Кулик и през 1921 г. той повел първата експедиция за откриването му. Не успял да стигне до мястото на падането, но говорил с очевидци, които разказвали за огнен език, разделянето на небето на две и силния звук.

Следващата експедиция на Кулик била през 1927 г. Членовете първо пътували с Транссибирската железница, после пеш, с шейни, теглени от коне, които носели цялата храна и оборудване за шест седмици. Ползвали и елени, които наели от местните хора.

Щом започнали да приближават мястото на сблъсъка, попаднали на хиляди повалени дървета. Когато стигнали до центъра, видели голяма вдлъбнатина, която Кулик нарекъл „казана“. Той прекарал години в търсене на метеорита, но не го открил. Все още е спорен въпросът дали падналото тяло е било комета или астероид.“

Най-невероятната хипотеза, че Тунгуският взрив е човешко дело, е изказана за първи път през 1996 г. от немеца Мартин Дидме, но тя не е приета на сериозно. През 2000 г. обаче теорията отново е спомената в научно предаване на Би Би Си.

Според нея явлението е изкуствено предизвикана и направлявана кълбовидна мълния с причинител Никола Тесла. Учени започват да изучават хипотезата, а Анатолий Максимов пише книгата „Никола Тесла и Тунгуският метеорит“. У нас тя излиза през 2010 г.

Най-прякото доказателство за връзката на Тесла с Тунгуския метеорит е, че при преглед на заеманите от него книги от Библиотеката на Конгреса на САЩ отпреди 30 юни 1908 г. са открити много негови заявки за карти на най-рядко населените области в Сибир. Смята се, че той е проучвал къде да прати кълбовидната мълния, така че никой да не пострада.

Все още няма едно мнение по въпроса какво е причинило Тунгуския взрив.

Източник: nationalgeographic.bg
Публикувай отговор