Читател на сайта ни ufo.bg фотографира нощното небе на Бургас за да тества снимачните възможности на новия си мобилен телефон и като разглежда снимката на екрана на смартфона вижда НЛО. Докато се чуди какво ли е това минават няколко минути и решава да направи второ заснемане на същия участък, като отново забелязва на дисплея същия обект, но на друга позиция.

След като се убеждава, че наистина е снимал нещо странно и внимателно е разгледал заснетото Живко А. решава да напише писмо до сайта ни, като ни изпраща и снимките.

„Здравейте,

Следя вашата страница и не вярвам, ако трябва да съм честен, не вярвам в Дядо Коледа! 🙂

Често съм гледал какви ли не снимки с разни светлини в небето и как това било НЛО. Винаги съм се присмивал и съм вярвал, че са пипнати с фото редактор.

Но сега това е снимано с камерка на телефон и то от мен, докато си тествах нощните възможности на устройството.

На първата снимка реших, че са отблясъци, но на втората бяха на друго място.

Помислих си, че е дрон, но като съпоставя размера на дрона, мащаба на снимката и разстоянието от километри до обектите, то дрона трябва да е с размерите на няколко самолета.

А в тази посока дето снимам, летище няма, а ясно се вижда как се издига обекта. Разликата между двете снимки е няколко минути.

Вие какво виждате и какво мислите?“

Трябва да уточним, че снимките са правени на 10 юли 2017 г. с мобилен телефон HUAWEI CAN-L11 – първата в 22:36 ч., а втората в 22:40 ч.

UFO Burgas 1
снимка 1 – НЛО над Бургас, 10.07.2017 г., 22:36 ч.
НЛО над Бургас, 10.07.2017 г., 22:40 ч.
снимка 2 – НЛО над Бургас, 10.07.2017 г., 22:40 ч.

За да се опитаме да дадем отговор на това какво е заснето ни трябват още подробности и за да ги уточним зададохме допълнителни въпроси до автора на снимките Живко. Той е снимал от жилищен блок в Бургас от 7-ми етаж в посока югоизток. Ето какво ни писа още той:

„Пуснах телефона на стандартен нощен режим и го сложих на триножника. После разгледах снимката и видях трите странни точки. Погледнах към небето и не ги виждах. После настроих да снима с много по-бавен затвор, за да стане по-светла снимката.

С учудване видях, че трите точки са пак на снимката, но на друго място. Тогава вече бях сигурен, че е нещо, което не мога да определя. Но не е самолет на сто процента. Не е самолет, защото разделителната способност на обектива на телефона е малка и би го хванала като една точка, все пак не е професионална камера.

Не направих само тези две снимки. На третата вече ги нямаше точките. Но и аз много се забавих с третата снимка, защото бях се задълбочил да увеличавам предните две и да се взирам в обекта. Иначе времето между първата и втората снимка е около 4 минути. Ако се зумнат (увеличат) достатъчно се вижда, че точките имат леки опашки, което подсказва това, че се движат.“

След като се увеличат снимките се вижда, че около 3-те светлини има приличащ на триъгълник по-тъмен участък, което може да означава, че e възможно да е корпус на някакъв летателен апарат. Освен това светлините не си променят разстоянията и конфигурацията помежду си, което допълнително затвърждава тезата, че не са самостоятелни обекти.

Ето три кадъра на увеличена първата снимка с различен контраст и негативен образ:

UFO Burgas 2UFO Burgas 3UFO Burgas 4

 

 

 

 

 

Следващите кадри са на увеличена втора снимка подобни на предните:

UFO Burgas 6UFO Burgas 7UFO Burgas 8

 

 

 

 

 

Данните на снимките, които е правил Живко са:

първата – ISO-100, f 2/2, Време за експозиция: 24 сек.

втората – ISO-800, f 2/2, Време за експозиция: 72 сек.

 

Като се погледнат леко издължените форми на обектите и се видят времената за експозиция (време на процеса на снимане) може да се направи извод, че заснетия обект се движи много бавно. Ако обектите се движиха много бързо, то те щяха да имат съвсем издължени форми и може би нямаше да се виждат толкова ясно. Фотографът е променил ISO-то на първата и втората снимка, но не се забелязва много голяма разлика между тях. Явно снимачните възможности на телефона, въпреки 12 MP камера са ограничени. За по-ясен образ трябва и по-добър обектив.

Макар и в други статии да сме разяснявали какво е ISO, нека сега отново го направим накратко.

ISO настройката на фотоапарата е нещо, което е пренесено от филмовата фотография. Връщайки се в „отминалите дни“, тези от Вас, които са използвали филмови фотоапарати вероятно си спомнят, че са си купували филм с чувствителност 100, 200 или 400, може би дори 800 или 1600? Това число се отнася до чувствителността на филма към светлина. Колкото по-голямо е числото, толкова по-чувствителен е към светлина филма. ISO-то е стандарт за филмовата чувствителност. В дигиталната фотография с ISO се означава светлочувствителността на сензора на фотоапарата към светлината.

Ниска чувствителност означава, че филмът трябва да бъде изложен на светлина за по-дълъг период от време, отколкото един филм с висока чувствителност, за да се появи изображение. С по-ниска чувствителност можете да получите по-добро качество на изображението, и затова винаги трябва да се опитвате използвате най-ниската възможна стойност на ISO.

При цифровите фотоапарати сега можете да промените настройката на ISO за всяка снимка, която правите. Това е едно от най-големите предимства на цифровата фотография.

Снимки с високо качество се постигат с по-ниско ISO. Ако отново се върнем към филмови дни, може би си спомняте какъв зърнест ефект имаха някои снимки. Този зърнест ефект е това, което се въвежда при филм с по-висока чувствителност. Дигиталните фотоапарати имат собствен зърнест ефект при висока чувствителност и той е известен като шум. Дигиталният шум може да се види в области с подобен цвят, като небето или тъмни области в сянка. Това е тема на много дискусии и фотоапаратите често се оценяват въз основа на размера на шума, който се получава при висока чувствителност.

Кое е най-доброто ISO за различните ситуации?

  • Когато вие нямате статив или има слаба светлина е най-добре да се увеличи ISO-то на вашия фотоапарат. Това ще ви даде малко по-бърза скорост на затвора.
  • Когато имате статив, или светлината е добра използвайте ниско ISO, за да се избегне шума.

И така, в случая промяната от по-ниско на по-високо ISO не се отразява много на качеството на снимания обект. Той не се вижда с просто око, а само при увеличение на кадрите. Явно е на голямо разстояние. От прегледа на увеличените кадри може да се предположи, че това е реален летателен апарат от типа на така наречените Черни триъгълни обекти. Подробно за тях сме писали в статията: Черни триъгълни НЛО над България и по света.

От анализа можем да кажем какво не е заснето на снимките и по метода на изключването да стигнем до по-ясна хипотеза. Явно е, че тези светлини не са отблясъци, макар да има един такъв на втората снимка, който е ясен ефект на светлина в обектива. Обектът не е дрон, има прекалено голям размер, след съпоставянето с други обекти в далечната. Не е и самолет, движи се прекалено бавно. Изключваме да и вертолет, те нямат такива светлини.

Тогава в заключение можем да предположим, че Живко е заснел триъгълно НЛО, за което не можем да кажем дали има земен или извънземен произход.

Ако и вие уважаеми читатели сте се сблъсквали с НЛО или нещо подобно независимо къде и кога, то може да ни пишете в пощата на сайта ни ufo.bg.